Najczęściej zadawane pytania

  Add a header to begin generating the table of contents

  Jaka jest różnica pomiędzy przydomową oczyszczalnią ścieków VH6 LIGHT i VH6 PREMIUM?

  Biologiczna oczyszczalnia ścieków VH6 PREMIUM posiada dwie komory denitryfikacyjne a oczyszczalnia VH6 LIGHT jedną komorę denitryfikacji. Są to komory beztlenowe, a więc bez napowietrzania. W wersji oczyszczalni ścieków VH6 LIGHT kompresor pracuje w trybie cyklicznym, w wersji VH6 PREMIUM kompresor pracuje w trybie ciągłym. Większa liczba komór w przydomowej oczyszczalni ścieków VH6 PREMIUM sprawia, że osad czynny przyrasta wolniej, co przekłada się na mniejszą częstotliwość usuwania jego nadmiaru czyli serwis polegający na odpompowaniu nadmiernego osadu czynnego. Ostatnią znaczącą różnicą jest wysokość. Model PREMIUM biologicznej oczyszczalni VH ma wysokość 180 cm, zaś model LIGHT 150 cm. Różnice pomiędzy tymi dwoma modelami przydomowej oczyszczalni VH zostały opisane w osobnym tekście.

  Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków z montażem w 2023? Czy cena podana w sklepie to cena oczyszczalni z montażem?

  Wszystkie podane w sklepie ceny biologicznych oczyszczalni zawierają koszt urządzenia w danej konfiguracji, natomiast montaż to kwestia indywidualna i jego koszt ustalany jest przez instalatora w miejscu inwestycji.

  Średni koszt zakupu i montażu przydomowej oczyszczalni VH6 PREMIUM albo VH6 LIGHT przez naszego instalatora wynosi około 15 000 zł brutto. Jest to koszt całej inwestycji (materiały i wykonanie). Biologiczną oczyszczalnię ścieków VH możesz zamontować samodzielnie, bez utraty gwarancji, która wynosi 15 lat.

  Jakie formalności są wymagane do budowy przydomowej oczyszczalni? Przygotowujecie pełną dokumentację potrzebną do zgłoszenia oczyszczalni?

  Przygotowujemy dla klienta te dokumenty, którymi dysponujemy i pomagamy w wypełnieniu tych, które należy pobrać w urzędach. Klient powinien osobiście złożyć wypełnione przez nas dokumenty w odpowiednim urzędzie. Formalności jakie są wymagane przy chęci zgłoszenia oczyszczalni biologicznej opisaliśmy w osobnym artykule, który znajduje się w zakładce PORADY, zapraszamy do zapoznania się z jego treścią.

  W jaki sposób mogę złożyć zamówienie? Ile trwa realizacja zamówienia?

  Zamówienie na produkty Eko House można złożyć telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem naszego sklepu. Ostatnia opcja jest najwygodniejsza. Realizacja zamówienia jest uzależniona od wielu zmiennych i może trwać od kilku dni roboczych do maksymalnie 27 dni roboczych w zależności od modelu biologicznej oczyszczalni, wysokości nadbudowy itp. Podczas realizacji zamówienia informujemy klientów na bieżąco o terminie dostawy. Link do naszego sklepu znajduje się poniżej, wystarczy wcisnąć przycisk. 

  Na jakim etapie budowy domu można montować przydomową oczyszczalnię?

  W momencie kiedy z budynku wyprowadzona jest rura kanalizacyjna i możemy już podłączyć do niej przydomową oczyszczalnię, ale pamiętajmy, że biologiczna oczyszczalnia ścieków potrzebuje stałego dopływu ścieku by funkcjonować prawidłowo. Stąd, nie ma sensu startowanie oczyszczalni biologicznej (uruchomienie procesu biologicznego) w budynku do którego jeszcze nie planujemy się na stałe wprowadzić.

  Ile wynosi gwarancja na oczyszczalnię przydomową?

  Gwarancja na oczyszczalnię przydomową VH wynosi 15 lat i obejmuje zbiornik i wszystkie podzespoły znajdujące się we wnętrzu zbiornika.

  Samodzielny montaż przydomowej oczyszczalni a gwarancja.

  Przy samodzielnym montażu również obowiązuje 15 lat gwarancji na zbiornik i znajdujące się w nim komponenty. Nie wiesz jak wykonać montaż oczyszczalni przydomowej, zadzwoń do nas, odpowiemy na Twoje pytania.

  Na jakiej głębokości zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków?

  Biologiczną oczyszczalnię VH należy zamontować na takiej głębokości, żeby jej całkowita wysokość nie przekraczała, dla poszczególnych modeli:
  – VH4 LIGHT – 230 cm,
  – VH6 LIGHT oraz VH6 PREMIUM – 250 cm,
  – VH8 LIGHT oraz VH8 PREMIUM – 280 cm.
  Do takich wysokości obowiązuje gwarancja, głębsze posadowienie oznacza utratę gwarancji.

  Czy oczyszczalnia powinna wystawać ponad grunt, jeśli tak to ile cm?

  Biologiczna oczyszczalnia powinna wystawać ponad grunt na tyle, by zapobiec spływaniu do jej zbiornika wody opadowej albo roztopowej. Przyjmuje się, że wystarczy 5 do 10 cm wystającej krawędzi oczyszczalni ponad poziom terenu.

  Czy jeśli posiadam szambo, mogę je wykorzystać przy budowie biologicznej oczyszczalni ścieków?

  Przy budowie biologicznej oczyszczalni ścieków istniejące szambo można wykorzystać jako zbiornik do retencjonowania wody pościekowej, którą można następnie wykorzystać do podlewania roślin ozdobnych – recykling ścieków.

  Czy z przydomowej oczyszczalni ścieków śmierdzi?

  Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków VH są bezzapachowe, ponieważ nie posiadają osadnika gnilnego. Więcej o tym można przeczytać w obszernym artykule dostępnym w zakładce PORADY o przydomowych oczyszczalniach ścieków na naszej stronie internetowej.

  Czy kompresor w przydomowej oczyszczalni jest głośny?

  Kompresor w przydomowej oczyszczalni ścieków generuje niski poziom hałasu, np. przydomowa oczyszczalnia VH6 PREMIUM, czyli nasz najpopularniejszy model posiada dmuchawę/kompresor SECOH EL-S-60, który generuje poziom hałasu o wartości 36 db(A).

  Jaka jest trwałość kompresora w przydomowej oczyszczalni ścieków. Co ile należy serwisować kompresor w oczyszczalni przydomowej? Gdzie kupić części zamienne do kompresora?

  Części zamienne do kompresora, który działa przy biologicznej oczyszczalni można zakupić w naszym sklepie internetowym. Kompresor należy serwisować co 2 lata, wymieniając w nim membrany, które ulegają zużyciu. Kompresory dedykowane do biologicznych oczyszczalni VH są urządzeniami bardzo trwałymi, co potwierdzają nasi serwisanci. Pomimo, że poleca się wymianę membran co dwa lata, to regularnie odnotowujemy przypadki działania kompresora na jednych membranach 3-4 lata.

  Co się dzieje z przydomową biologiczną oczyszczalnią ścieków kiedy nie ma prądu?

  Napędzający przepływy i napowietrzanie w biologicznej oczyszczalni ścieków kompresor potrzebuje energii elektrycznej do działania. Stąd, jej brak powoduje częściowe zatrzymanie tlenowych procesów biologicznych. Oznacza to, że osad w naszej przydomowej oczyszczalni chwilowo musi radzić sobie bez stałego dopływu tlenu. Pozostaje tlen rozpuszczony w wodzie. Jeżeli taki stan rzeczy będzie trwał długo, na przykład ponad tydzień, część osadu obumrze. Po długiej przerwie w dostawie energii elektrycznej, ,która trwa np. dwa tygodnie i więcej, oczyszczalnię biologiczną należy poddać restartowi (opróżnić, umyć, wystartować zgodnie z instrukcją). Mimo braku prądu przydomową oczyszczalnię ścieków VH możemy cały czas używać, oczyszczalnia VH to urządzenie przepływowe, ścieki, które dopływają do oczyszczalni wypychają wodę pościekową (oczyszczone ścieki).

  Ile kosztuje dmuchawa do przydomowej oczyszczalni?

  Ceny dmuchaw dostępnych na naszym sklepie internetowym zaczynają się od 681 zł brutto i są uzależnione od parametrów urządzenia, które napędza dany model biologicznej oczyszczalni.

  Zmiękczacz wody a przydomowa oczyszczalnia ścieków. Czy do przydomowej oczyszczalni można odprowadzać solankę (popłuczyny) ze zmiękczacza wody?

  Doprowadzenie solanki do przydomowej oczyszczalni będzie wiązało się z obumieraniem osadu czynnego (mikroorganizmy oczyszczające ścieki) co w konsekwencji doprowadzi do wystąpienia dysfunkcji w działaniu urządzenia.

  Jakie środki czystości stosować do przydomowej oczyszczalni ścieków? Jaka chemii przy oczyszczalni przydomowej?

  Posiadając przydomową oczyszczalnię ścieków warto rozważyć używanie środków biodegradowalnych, bezpiecznych dla osadu czynnego (mikroorganizmy oczyszczające ścieki). Takie środki są dostępne w naszym sklepie internetowym.

  Czy stosować preparaty (biopreparaty) w przydomowych oczyszczalniach ścieków?

  W pewnych specyficznych okolicznościach warto rozważyć stosowanie biopreparatu do przydomowej biologicznej oczyszczalni. Stosowanie biopreparatu takiego jak na przykład Biocontrol wspomaga znacząco pracę biologicznej oczyszczalni poprzez odżywienie osadu czynnego oraz stworzenie odpowiednich warunków do jego rozwoju. Zalecane przez nas biopreparaty do przydomowych oczyszczalni ścieków VH dostępne są w naszym sklepie internetowym.

  Co się dzieje z przydomową oczyszczalnią ścieków podczas dłuższej nieobecności, np. 1-2 tygodnie?

  Podczas takiej nieobecności nie dzieje się nic złego, biologiczna oczyszczalnia funkcjonuje normalnie. Przydomowa biologiczna oczyszczalnia VH była pod tym kątem testowana w notyfikowanej jednostce certyfikującej UE, zgodność z normą PN EN 12566-3.

  Co się dzieje z przydomową oczyszczalnią ścieków, kiedy użytkuje ją większa liczba osób?

  Chwilowe zwiększenie dopływu ścieku nie ma wpływu na funkcjonowanie przydomowej oczyszczalni VH. Nie musisz się obawiać, że podczas wizyty gości wystąpią problemy z oczyszczaniem ścieków. Biorąc pod uwagę dłuższą perspektywę (tydzień i więcej) należy dobierać urządzenia zgodnie z przyjętą przepustowością dobową. W opinii naszych specjalistów, podczas doboru urządzenia, warto zastanowić się nad takim modelem, który pozwoli nam posiadać delikatny zapas dla dodatkowych użytkowników, np. przy czteroosobowej rodzinie zalecamy model do 6 osób, czyli VH6 PREMIUM albo VH6 LIGHT.

  Jak często wykonywać serwis przydomowej oczyszczalni ścieków? Na czym on polega?

  Serwis biologicznej oczyszczalni ścieków VH należy wykonywać przynajmniej raz do roku. Polega on głównie na odpompowaniu nadmiaru osadu czynnego, przy odpompowaniu pozostawiamy 20% zawartości zbiornika, to co zostaje to głównie osad czynny, który stanowi zaczyn do namnożenia się jego odpowiedniej ilości wymaganej do prawidłowego funkcjonowania biologicznego procesu oczyszczania ścieków.

  Skąd mam wiedzieć, że należy odpompować przydomową oczyszczalnie, kiedy wykonać serwis?

  Serwis należy wykonać kiedy w oczyszczalni poziom osadu czynnego przekroczy 70%. Poziom osadu czynnego w oczyszczalni biologicznej można zbadać testem sedymentacyjnym. Instrukcja wykonania próby sedymentacyjnej znajduje się w zakładce PORADY na naszej stronie internetowej, a także w dokumentacji dodawanej do oczyszczalni.

  Czy przydomowa oczyszczalnia może się zapchać?

  Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna. W normalnych warunkach eksploatacyjnych nie ma takiej możliwości, ponieważ w oczyszczalniach biologicznych VH wszystko co trafia do zbiornika jest natychmiast rozbijanie i rozdrabniane powietrzem a osad czynny rozkłada zanieczyszczenia, więc nie ma tam osadów stałych które mogłyby uniemożliwić przepływ. Natomiast, obecnie zmorą wszystkich oczyszczalni są nawilżane chusteczki z domieszkami tworzywa sztucznego, które są, pomimo deklaracji producentów, nierozpuszczalne w wodzie. Odprowadzając w dużej ilości nierozpuszczalne substancje narażamy się na zapchanie pomp mamutowych w przydomowej oczyszczalni.

  Czy można montować biologiczną oczyszczalnię ścieków na działce rekreacyjnej użytkowanej sporadycznie?

  Montowanie przydomowej biologicznej oczyszczalni na działce używanej sporadycznie nie jest optymalnym rozwiązaniem. Aby osiągnąć zamierzone parametry oczyszczania, biologiczna oczyszczalnia powinna otrzymywać stały dopływ ścieków, które stanowią pożywkę dla bakterii oczyszczających ścieki.

  Czy przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków nadaje się każde warunki gruntowo-wodne?

  Przydomowa oczyszczalnia VH nadaje się na każde warunki gruntowo-wodne, ale należy pamiętać o dobraniu odpowiedniego systemu odprowadzania wody pościekowej (oczyszczone ścieki) oraz odpowiedniego zabezpieczenia oczyszczalni. Dla przykładu, oczyszczalnia biologiczna może zostać zamontowana przy wysokim poziomie wody gruntowej, jeżeli zabezpieczy się zbiornik odpowiednią obsypką. Natomiast w takich warunkach mogą nie sprawdzić się systemy rozsączające wodę pościekową w gruncie np. drenaże. Przy wysokim poziomie wód gruntowych system rozsączający należy zamontować w nasypie.
  Przydomowe oczyszczalnie ścieków

  Gdzie umieścić oczyszczalnie ścieków?

  Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków odległości montażowe. 

  Elementy zabudowy (zagospodarowania terenu) Odległość od biologicznej oczyszczalni Odległość od systemu rozsączającego
  Granica posesji lub droga 2 metry 2 metry
  Dom Brak norm Brak norm
  Studnia (ujęcie wody) 15 metrów 30 metrów
  Rurociągi (gaz, woda) 1,5 metra 1,5 metra
  Przewody elektryczne 0,8 metra 0,8 metra
  Drzewa i krzewy Brak norm 3 metry

  Formularz kontaktowy

  Zostaw swój numer, oddzwonimy do Ciebie i pomożemy w wyborze oczyszczalni