Jak dbać o osad czynny?

Czy zdarza ci się podczas robienia zakupów sprawdzać skład produktów? Jeżeli tak, to robisz to z jednego prostego powodu – chcesz zadbać o swoje zdrowie i kondycję. Raczej omijasz produkty, które zawierają dużo “chemii” i wybierasz te bardziej naturalne. Postępujesz tak, ponieważ chcesz żyć świadomie. Korzystasz z ogólnodostępnej wiedzy.

Od lat panuje moda na zdrowe odżywianie, przez co znacznie zwiększyła się nasza świadomość własnego organizmu i tego jak należy go traktować by żyć zdrowo.

A co jeśli powiem Ci, że osad czynny w swojej przydomowej oczyszczalni powinieneś traktować podobnie jak swój organizm? Przecież on też nie lubi dużej ilości chemii w swoim pożywieniu. Z tym, że osad czynny nie jest w stanie podnieść pokrywy biologicznej oczyszczalni, wyjść, skierować się do twojej łazienki czy kuchni i sprawdzić jakie substancje codziennie mu serwujesz. Tym musisz zająć się ty – użytkownik przydomowej oczyszczalni.

NIE MUSISZ REZYGNOWAĆ ZE ŚRODKÓW CZYSTOŚCI DO TOALET

Pamiętaj, że to dawka jest trucizną. Niewielkie stężenia pewnych substancji zawartych w proszku do prania czy tabletkach do zmywarki nie narobią szkód w twojej przydomowej oczyszczalni. Nie trzeba się o to obawiać.

Środki do czyszczenia toalet należy dobierać mądrzej. Te antybakteryjne, mogą mieć niekorzystny wpływ na bakterie w twoim osadzie czynnym. Nie obawiaj się. Nie oznacza to, że musisz całkowicie zrezygnować z czyszczenia toalety podczas użytkowania przydomowej biologicznej oczyszczalni VH.

Z pomocą przychodzą np. szybko rozwijające się linie bio, które wprowadził już niemal każdy producent środków do czyszczenia.

Trend na montaż przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków jest mocny i wciąż wzrasta. Stąd, można się spodziewać, że środków czystości bezpiecznych dla bakterii osadu czynnego będzie na rynku przybywać.

SPRAWDŹ CZY INNE URZĄDZENIA PODŁĄCZONE DO RURY KANALIZACYJNEJ SĄ BEZPIECZNE DLA OSADU CZYNNEGO W TWOJEJ BIOLOGICZNEJ OCZYSZCZALNI

Chodzi tu głównie o stację uzdatniania wody lub piec kondensacyjny. Same urządzenia tego typu nie są szkodliwe dla osadu czynnego, ponieważ nie mają z nim związku. Problem w tym, że zarówno stacja uzdatniania jak i piec kondensacyjny, “produkują” substancje szkodliwe dla osadu czynnego. Jeżeli odprowadzenie tych substancji mamy podłączone pod rurę wlotową do oczyszczalni, to z kondycją osadu czynnego będziemy mieć permanentny problem.

Solanka ze zmiękczacza wody a oczyszczalnia biologiczna

Powstaje w skutek płukania filtrów stacji, gdzie woda łączy się z solą. Popłuczyn może być nawet 200 litrów w jednym zrzucie. Wyobraźmy sobie, gdyby do naszego organizmu trafiła taka ilość soli, co by się stało?

 

Skropliny z pieca kondensacyjnego

Są kwaśne i jest to podstawą całego problemu związanego z ich odprowadzaniem do biologicznej oczyszczalni. PH jakiego potrzebuje osad czynny to okolice neutralnego, czyli w okolicach 7.0 wg skaliPrzy odprowadzaniu skroplin pH spada nawet do 4. W takich warunkach, biocenoza osadu czynnego staje się uboga i o dobrej skuteczności można zapomnieć.

Rozwiązanie poprzez pominięcie przydomowej oczyszczalni

Chcąc mieć dobrze działającą biologiczną oczyszczalnię, nie musimy rezygnować ze stacji uzdatniania czy pieca kondensacyjnego. Wystarczy zrobić dla tych urządzeń osobne wyprowadzenia. Dobry hydraulik nie będzie miał z tym problemu a niektórzy wręcz sami stosują już takie rozwiązania awaryjnie. Pomijamy wtedy oczyszczalnię. Solanka jest zrzucana bezpośrednio do studni chłonnej za oczyszczalnią lub do osobnego rozsączania. Skroplin z pieca jest tak mało, że możemy je wyprowadzić gdziekolwiek tak, żeby miały ujście.

STOSOWANIE DODATKOWYCH BIOPREPARATÓW

Jest dobrym rozwiązaniem dla utrzymania osadu czynnego w dobrej kondycji, ale nie należy traktować biopreparatów jako magicznych leków na dolegliwości naszej oczyszczalni. Jeżeli dzieje się coś niedobrego z naszym osadem czynnym, to lepiej poszukać przyczyn i je wyeliminować, niż w pierwszej kolejności wydawać pieniądze na odżywki. Zalecana jest również konsultacja ze specjalistą, który podpowie nam jak zlokalizować przyczynę problemów.

Zapobieganie zawsze będzie lepsze niż leczenie. Pamiętajmy o tym i stosujmy właściwą, zgodną z regulaminem pracy eksploatację.

KLIENCI O NAS

Porady eksperta więcej artykułów

Kliknij tutaj

Kompendium wiedzy przydomowe oczyszczalnie

Kliknij tutaj

KLIENCI O NAS

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - sklep Eko House

Formularz kontaktowy

Zostaw swój numer, oddzwonimy do Ciebie i pomożemy w wyborze oczyszczalni