Przydomowa oczyszczalnia ścieków VH LIGHT czy VH PREMIUM – podstawowe różnice

Każdy klient jest wyjątkowy, a jego potrzeby są unikalne. Wychodząc z tego założenia, producent zaoferował nam dwa różne modele oczyszczalni działających w technologii VH, którymi możemy się zainteresować.
Żeby wiedzieć, który z nich będzie nam bardziej odpowiadał, powinniśmy zagłębić się w konkretną specyfikację każdego z tych produktów.
Z uwagi na to, że zapędzanie klienta do analizy ofert nie jest celem firmy Eko House, pozwoliliśmy sobie na stworzenie tekstu, który rozjaśni sytuację.

BUDOWA OCZYSZCZALNI I JEJ WPŁYW NA EKSPLOATACJĘ

LIGHT – 3 komory oczyszczania ścieku
PREMIUM – 6 komór oczyszczania ścieku

No dobrze, ale co nam to właściwie daje? Otóż, przez 6 komór w wersji PREMIUM ściek płynie o wiele wolniej niż przez 3 komory znajdujące się w wersji LIGHT. Co za tym idzie, przyrost osadu czynnego jest wolniejszy a produkcja osadu nadmiernego jest minimalna. Oznacza to, że serwis polegający na odpompowaniu nadmiaru osadu czynnego wykonuje się rzadziej w wersji PREMIUM niż w wersji LIGHT.

Drugą różnicą w budowie tych dwóch wersji jest wysokość. W przypadku wersji PREMIUM jest to 180 cm, natomiast LIGHT 150 cm, ale dotyczy to tylko najpopularniejszego modelu, czyli VH6 (od 2 do 6 osób). Chcąc posadowić oczyszczalnię niżej w gruncie (zwykle zmusza nas do tego głębokość poprowadzenia rury kanalizacyjnej z budynku) i nie chcąc dopłacać za nadbudowę, możemy od razu zdecydować się na wyższą oczyszczalnię. Oczywiście, do wersji LIGHT i tak możemy dodać odpowiedniej wysokości nadbudowę.

Biologiczna oczyszczalnia VH LIGHT

Biologiczna oczyszczalnia VH PREMIUM

CZY WERSJA PREMIUM TO JEDYNY SŁUSZNY WYBÓR?

Biorąc pod uwagę informacje znajdujące się w poprzednim akapicie, można tak pomyśleć, ale nie będzie to do końca prawdą.

LIGHT i jej 3 komory może skusić nas ceną oraz prostotą obsługi i serwisu względem wersji PREMIUM. Otóż, planując coroczny serwis, przydomowa biologiczna oczyszczalnia VH w wersji LIGHT będzie dla nas prostsza w odpompowaniu. Ciecz będzie schodzić ze wszystkich komór jednocześnie co jest bardzo wygodne. W wersji PREMIUM musimy przekładać rurę lub pompę pomiędzy kolejnymi strefami (więcej o tym w artykule o odpompowaniu).

POSTAW NA TO, CO ODPOWIADA TWOIM POTRZEBOM

Zarówno wersja LIGHT jak i wersja PREMIUM biologicznej przydomowej oczyszczalni ścieków VH jest zgodna z normą PN-EN 12566-3. Oznacza to, że niezależnie na który model jesteśmy zdecydowani, istnieje możliwość starania się o dotację a zgłoszenie inwestycji będzie bezproblemowe.

KLIENCI O NAS

Formularz kontaktowy

Zostaw swój numer, oddzwonimy do Ciebie i pomożemy w wyborze oczyszczalni