Co nie powinno trafić do przydomowej oczyszczalni ścieków

Często spotykamy się z pytaniami: jak dbać o przydomową oczyszczalnię? Czego nie wrzucać i nie wlewać do odpływów kanalizacyjnych?
Za oczyszczone ścieki odpowiadają mikroorganizmy i to od ich żywotności zależy prawidłowe działanie przydomowej oczyszczalni. Aby zapewnić im godne warunki do życia warto zapoznać się z naszą listą rzeczy, które nie powinny trafiać do biologicznej oczyszczalni.

Tłuszcze i oleje

Co takiego mają w sobie te substancje, że producenci przydomowych oczyszczalni ścieków umieszczają je na liście substancji negatywnie wpływających na pracę ich urządzeń?

Po pierwsze, są nierozpuszczalne w wodzie. Tak niestety jest. Łatwo o tym zapominamy, ponieważ zwykle mamy do czynienia z gorącym tłuszczem czy olejem w naszej kuchni. Ma on wtedy płynny charakter, ale nie dajmy się zwieźć. Już w rurach tłuszcz się ochładza. Tworzy ciało stałe. W efekcie, w oczyszczalni pływa pod postacią żółto-białych kul, które nigdy się nie rozpuszczają. Trafiając do rury pompy mamutowej, w którą większość oczyszczalni jest wyposażona, może stworzyć zator i doprowadzić do dysfunkcji urządzenia.

Ponadto, na poziomie mikrobiologicznym tłuszcz wpływa niekorzystnie na bakterie, ograniczając im powierzchnię przez którą pobierają z otoczenia tlen. Hamuje tym samym rozwój pożytecznych bakterii tlenowych.

Silnie dezynfekujące środki antybakteryjne

Biologiczne oczyszczalnie ścieków opierają swoje działanie o osad czynny, który jest utrzymywany w reaktorach oczyszczalni dzięki zapewnieniu mu odpowiednich warunków do bytowania. Środki antybakteryjne zmieniają te warunki na niekorzystne, niszczą osad czynny – kłaczkowatą zawiesinę bakterii i mikroorganizmów. Bez zdrowego osadu czynnego nie możemy liczyć na poprawne działanie naszej przydomowej oczyszczalni.

Na rynku są już rozwiązania takie jak środki biodegradowalne i wbrew powszechnej opinii – nie są one mniej skuteczne od popularnych chemicznych środków czyszczących.

Należy pamiętać, że to dawka jest trucizną. Może się okazać, że sąsiad będzie stosował środki bakteriobójcze a jego oczyszczalnia tego nie odczuje, podczas gdy w naszej pojawi się problem. Skład ścieku w konkretnym gospodarstwie jest jedyny w swoim rodzaju, dlatego nie można dwóch przypadków porównywać 1:1. Możliwe, że sąsiad stosuje takie środki w mniejszych ilościach niż my, stąd ich wpływ na pracę oczyszczalni jest znikomy.

Substancje organiczne

Pod tym pojęciem kryją się głównie resztki jedzenia. To co nie przejdzie przez nasz organizm nie ma szans zostać “strawionym” przez bakterie. Mylą się ci, którzy uważają, że oczyszczanie ścieków to oddzielanie jednej substancji od innej, zanieczyszczeń od wody. Oczyszczanie polega na przemianie związków azotu i fosforu w inne związki tych pierwiastków tak, by ich ilości jakie oddajemy na powrót do środowiska nie powodowały jego skażenia.

Takie zadanie mają bakterie osadu czynnego, redukują związki azotu i fosforu, głównie w procesach tlenowego i beztlenowego oddychania bakterii. Rozkład resztek jedzenia nie jest ich zadaniem, nie są w stanie tego wykonać.

Argument, że do kanalizacji zbiorczej może iść wszystko to także świadectwo niewiedzy. Niestety nie może. Resztki jedzenia powinny trafiać do odpadów komunalnych a nie przez kanalizację zbiorczą do komunalnej oczyszczalni. Między innymi dlatego co roku rosną opłaty kanalizacji zbiorczej, ponieważ jest potrzeba czyszczenia wstępnych krat właśnie z takich zanieczyszczeń.

Stąd montaż młynka kuchennego to zły pomysł, zawsze będzie złym pomysłem niezależnie z jakiego rozwiązania do utylizacji ścieku korzystamy. W przydomowej oczyszczalni będziemy po prostu odczuwali skutki używania młynka bezpośrednio przez problemy z naszym urządzeniem. Osad czynny pod wpływem resztek jedzenia będzie cały czas przeciążony substancjami organicznymi i nie będzie w stanie wykonywać swojego zadania, czyli oczyszczać ścieku do poziomu, który wynika z deklaracji właściwości użytkowych.

Odpady higieniczne i kosmetyczne

Właściwie takie odpady łączą ze sobą wszystkie negatywne cechy poprzednich substancji negatywnie wpływających. Są nierozpuszczalne w wodzie, więc zalegają w ściekach, mogą powodować zatory i niekorzystnie wpływają na stan osadu czynnego.

Substancje z urządzeń gospodarstwa domowego

Skropliny z pieca kondensacyjnego to tak naprawdę duża ilość pierwiastków sprawiających, że zmienia się pH w naszej przydomowej oczyszczalni. Osad czynny do rozwoju potrzebuje pH neutralnego, podczas gdy pH w oczyszczalni do której trafiają skropliny z pieca kondensacyjnego spada z 7 (neutralne, wymagane) do 4-5 (kwaśne, niekorzystne).

Posiadając piec kondensacyjny możemy podpiąć się z odprowadzeniem np. do wody deszczowej a nie do odprowadzenia rurą kanalizacyjną z budynku lub zastosować specjalny filtr do skroplin.

Sól ze stacji zmiękczającej wodę dla bakterii osadu czynnego może okazać się zabójcza, ponieważ nie wiemy w jakich ilościach w poszczególnych okresach będzie ona odprowadzana po regeneracji filtrów stacji.

Duża ilość soli wpływa niekorzystnie na organizmy żywe. Mikroorganizmy żyjące w osadzie czynnym też są podatne na jej niekorzystny wpływ.

Wśród potencjalnych użytkowników przydomowych oczyszczalni ścieków krąży pogląd, że będą mogli do oczyszczalni odprowadzać solankę pod warunkiem dodawania bakterii w proszku. Takie podejście nie ma żadnych podstaw naukowych i działanie takie w żaden sposób nie uratuje naszej oczyszczalni przed niekorzystnym wpływem soli. Dlaczego?

Otóż dodawane w postaci biopreparatu szczepy bakterii nie są gotowym osadem czynnym a zaledwie jego zaczynem, bakteriami w stanie uśpienia, tworzącymi tak zwane spory.

Sól hamuje rozwój osadu czynnego, a co za tym idzie, zanim biopreparat zacznie działać jest wyniszczany przez sól. W efekcie, dodatkowe dozowanie biopreparatu nic nie zmienia dla stanu oczyszczalni do której odprowadzana jest solanka, nie poprawia jej pracy.

Nie musimy rezygnować ze stacji uzdatniania, sama woda ze stacji nie działa niekorzystnie na przydomową oczyszczalnię. Możemy zrobić osobne odprowadzenie dla solanki (zwykle wystarcza rura fi50) i w ten sposób pominąć oczyszczalnię, wpinając się bezpośrednio do systemu odprowadzania wody pościekowej.

Substancje o charakterze przemysłowym

W przypadku tych substancji nie trzeba zbyt wiele tłumaczyć. Są to substancje szkodliwe dla wszystkich żywych organizmów w tym bakterii, czyli również dla osadu czynnego. Ich odprowadzanie do oczyszczalni jest kategorycznie zabronione.

KLIENCI O NAS

Porady eksperta więcej artykułów

Kliknij tutaj

Kompendium wiedzy przydomowe oczyszczalnie

Kliknij tutaj

KLIENCI O NAS

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - sklep Eko House

Formularz kontaktowy

Zostaw swój numer, oddzwonimy do Ciebie i pomożemy w wyborze oczyszczalni