Biologiczne oczyszczalnie ścieków VH umożliwiają nowoczesną i ekonomiczną utylizację ścieków. Jakość oczyszczonej wody pościekowej w odpływie odpowiada wymogom polskiej normy PN-EN 12566-3, dzięki czemu oczyszczone ścieki można odprowadzić bezpośrednio do wód powierzchniowych lub rozsączyć w gruncie (przy pomocy studni chłonnych, skrzynek rozsączających lub drenaży).
Biologiczna oczyszczalnia ścieków to żywy organizm biologiczny. Za sprawą prawidłowego ustawienia zaworów oczyszczalni optymalizujemy procesy technologiczne (denitryfikacji, nitryfikacji, separacji), a tym samym tworzymy odpowiednie warunki dla rozwoju osadu czynnego. Zmiana warunków technologicznych (np. skład lub ilość ścieku) może spowodować obniżenie parametrów oczyszczania.
Zaleca się utrzymanie następujących parametrów technologicznych:
W zestawie znajduje się dodatkowa redukcja z powiększonym otworem przelotowym, którym woda wydostaje się z oczyszczalni. W celu optymalizacji odpływu, można go wymienić na redukcję z większą średnicą otworu albo całkowicie go usunąć. Redukcja jest wciskana z góry w rurę z uszczelką.
Należy upewnić się czy wszystkie komory oczyszczalni są maksymalnie napełnione wodą. Włączyć kompresor. Sprawdzić czy kompresor działa poprawnie, sprawdzić szczelność połączeń pomiędzy kompresorem i oczyszczalnią (P – doprowadzenie sprężonego powietrza z kompresora). Ustawić położenie rozety w komorze separacyjnej tak, aby zęby rozety (całkowita wysokość zębów 5 cm) wystawały nad poziom lustra wody około 1,5 – 2 cm. Wszystkie zawory na rozdzielaczu zamknąć. Zawory regulować w następujący sposób:
UWAGA
Zawór D2 pełni funkcję serwisową i powinien być zamknięty w standardowym trybie pracy oczyszczalni. Kiedy zawór jest otwarty może dojść do nieprawidłowego funkcjonowania oczyszczalni. Zawór D2 używany jest w sytuacji, gdy na powierzchni komory separacyjnej pojawią się kożuchy. Kiedy zawór otwarty jest w 100% pompa mamutowa przepompowuje zanieczyszczenia zebrane na powierzchni komory separacyjnej (kożuchy) na początek procesu, czyli na kosz prętowy.
Prawidłowe ustawienie zaworów rozdzielacza powoduje ruch cieczy w oczyszczalni ścieków.
Prawidłowe ustawienie zaworów rozdzielacza tworzy korzystne warunki do rozwoju osadu czynnego.
Po prawidłowym ustawieniu zaworów należy zapewnić regularny dopływ ścieków i po 3-4 dniach od tego momentu dodać do pierwszej komory oczyszczalni (kosz prętowy) pierwszą dawkę biopreparatu startowego BioStarter (połowa opakowania). Drugą połowę biopreparatu zaaplikować w taki sam sposób po tygodniu od momentu pierwszego wrzutu (dawkowanie bakterii dotyczy oczyszczalni VH4L, VH6L*). Zastosowanie biopreparatów w oczyszczalniach biologicznych VH znacznie skraca okres ich rozruchu. W czasie rozruchu dochodzi do wyselekcjonowania, adaptacji i namnożenia się biomasy bakteryjnej.
Uruchomienie oczyszczalni można również przeprowadzić przez dodanie do oczyszczalni rozwiniętego osadu czynnego np. z miejskiej czy gminnej oczyszczalni komunalnej albo z dobrze funkcjonującej biologicznej oczyszczalni przydomowej.
*w pozostałych modelach należy użyć 15g biopreparatu startowego na osobę.
Sterownik czasowy jest produktem dedykowanym dla wszystkich modeli oczyszczalni VH LIGHT. Jego zadaniem jest automatyczne sterowanie pracą kompresora, który odpowiada za napowietrzanie ścieków. Umożliwia on ustawienie czasów trwania faz tlenowej (nitryfikacja) i beztlenowej (denitryfikacja), co pozwala na osiągnięcie wysokiej efektywności oczyszczania ścieków bytowych.
Sterownik pozwala na ustawienie czasu w zakresie od 1 do 15 minut i jest wyposażony w dwa pokrętła sterujące i diodę sygnalizacyjną:
1️⃣ Pokrętło “TIME ON” – służy do ustawienia czasu, przez jaki kompresor jest włączony.
2️⃣ Pokrętło “TIME OFF” – służy do ustawienia czasu, przez jaki kompresor jest wyłączony.
3️⃣ Wskaźniki stanu:
🔴 Czerwony kolor diody sygnalizuje, że kompresor jest wyłączony.
🟢 Zielony kolor diody sygnalizuje, że kompresor jest włączony.
Obok pokręteł znajdują się graficzne oznaczenia ułatwiające precyzyjne ustawienie czasu:
➡️ Pojedyncza kropka oznacza 1 minutę.
➡️ Pojedyncza kreska oznacza 5 minut.
Uwaga: Kolor obudowy sterownika może się różnić w zależności od egzemplarza.
Po prawidłowym rozruchu oczyszczalni, trwającym około 6-8 tygodni ilość osadu czynnego powinna wynosić około 300ml na 1000ml (test sedymentacyjny) możliwe wtedy jest przełączenie kompresora z trybu pracy ciągłej na tryb pracy interwałowej, tryb dobiera się według dziennego obciążenia ściekami. Do ustawienia programu pracy kompresora służy sterownik czasowy.
Poniżej przykłady ustawienia dla domu jednorodzinnego.
Dzienne zużycie wody | Czas pracy kompresora |
---|---|
około 25% średniego przepływu | 6 minut kompresor włączony (on) 9 minut kompresor wyłączony (off) |
około 50% średniego przepływu | 6 minut kompresor włączony (on) 6 minut kompresor wyłączony (off) |
około 100% średniego przepływu | 9 minut kompresor włączony (on) 6 minut kompresor wyłączony (off) |
Przedstawione ustawienia pracy kompresora są orientacyjne. W przypadku krótkotrwałych przeciążeń lub pojawienia się nieprzyjemnych zapachów zaleca się przełączenie kompresora na tryb ciągłej pracy do czasu ustąpienia problemów.
Aby wzmocnić działanie bakterii w osadzie czynnym, zalecamy stosowanie preparatu BioControl.
W celu zapewnienia optymalnej pracy oczyszczalni, jej rozruch powinien być skonsultowany z działem technicznym Eko House. Porady udzielane są telefonicznie pod numerem +48 609 406 147.
Kontakt z nami
Copyright 2022 Eko House Technologie Ekologiczne
Projekt i realizacja ComputerSoft