Tłuszcze w przydomowej oczyszczalni ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków Police

Wpływ tłuszczu na osad czynny

Dlaczego producenci i instalatorzy przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków nie pozwalają odprowadzać do takich urządzeń olejów i tłuszczy?

Dla wielu użytkowników stwierdzenie, że do oczyszczalni nie wolno wrzucać tłuszczy jest trudne do zrozumienia. Nie potrafią sobie wyobrazić korzystania z kuchni bez mycia naczyń, a to nieodłącznie kojarzy im się z usuwaniem chociażby oleju po smażeniu.

Spokojnie, naczynia oczywiście można myć i nie ma to wpływu na pracę przydomowej biologicznej oczyszczalni.

Problem pojawia się w momencie, kiedy te ilości są większe niż to co może zostać na talerzu. Dla przykładu, ilość z talerza jest znikoma, ale ilość z patelni po smażeniu na głębokim tłuszczu już nie. Zlanie takiej ilości będzie na pewno widoczne w oczyszczalni, ponieważ tłuszcz w połączeniu z wodą w oczyszczalni stanie się ciałem stałym i nigdy nie zniknie.


OCHŁADZAJĄC SIĘ TŁUSZCZ TWORZY CIAŁO STAŁE

Kiedy myjemy naczynia, wydaje nam się, że tłuszcz trafiający do rur kanalizacyjnych ma postać płynną. Rzeczywiście tak jest, ponieważ ciepła woda i detergenty powodują jego rozpuszczenie. Niestety, już na etapie przepływu przez rury zaczyna się ochładzać i tworzy ciało stałe, które może je zapychać.

To samo dzieje się w oczyszczalni, gdzie tłuszcz po ochłodzeniu, pływa na powierzchni w postaci dużych, przeważnie obrobionych przez wodę ciał stałych.

Stanowi zagrożenie dla przepływów, najczęściej zapycha pompy mamutowe. Beztlenowy rozkład tłuszczu to także emisja nieprzyjemnych zapachów przez bardzo długi czas.

ŚRODKI MAJĄCE ZA ZADANIE WSPOMAGANIE ROZKŁADU TŁUSZCZY

Nie jesteśmy ekspertami w tej dziedzinie, ponieważ nie prowadziliśmy żadnych badań. Mamy natomiast doświadczenie w serwisowaniu oczyszczalni i możemy stwierdzić, że nawet u użytkowników stosujących biopreparaty na tłuszcze, ich występowanie było zauważalne.

Tylko w przypadku użytkowników, którzy poprzez nawyki eksploatacyjne ograniczali zrzut tłuszczy do oczyszczalni, mogliśmy zaobserwować ich brak w przydomowej biologicznej oczyszczalni VH.

Być może, w niedalekiej przyszłości, sami wprowadzimy preparat na tłuszcze, który będzie skuteczny. Na ten moment polecamy po prostu rozsądek na tym polu eksploatacji przydomowej biologicznej oczyszczalni.

Porady eksperta więcej artykułów

Kliknij tutaj

Kompendium wiedzy przydomowe oczyszczalnie

Kliknij tutaj

KLIENCI O NAS

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - sklep Eko House

Formularz kontaktowy

Zostaw swój numer, oddzwonimy do Ciebie i pomożemy w wyborze oczyszczalni