Restart oczyszczalni – druga szansa dla użytkownika
Znakomita większość użytkowników przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków firmy Eko House chętnie przyswaja wiedzę na temat technologii VH i obywa się bez problemów z osadem czynnym. Istnieją jednak sytuacje, kiedy użytkownik zgłasza się do nas z problemem.
Oczyszczalnia to nie szambo i nie może być traktowana w ten sam sposób. Zdarza się, że brak świadomości tego faktu spowoduje sytuację, w której nasz serwis zmuszony jest interweniować.
Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków VH to urządzenia, które nie psują się same z siebie, a jedyne z czym można mieć problem, to zła kondycja osadu czynnego. Zawsze w takich sytuacjach prosimy użytkownika o odpowiedź na specjalnie przygotowane pytania. Dlaczego jest to ważne? Musimy zebrać jak najwięcej danych o sposobie eksploatacji oczyszczalni by jak najszybciej znaleźć przyczynę problemu. Pozwala nam to szybko i skutecznie przywrócić równowagę osadu czynnego. W przypadku, gdy oczyszczalnia została do tego stopnia źle potraktowana, że osad czynny nie jest w stanie ponownie się rozwinąć lub przez zły rozruch, nigdy się nie rozwinął, radzimy przeprowadzić procedurę startu od początku.
Co kryje się pod pojęciem “restart oczyszczalni”?
W praktyce oznacza to tyle, że użytkownik powinien odpompować zawartość oczyszczalni, dokładnie ją wymyć, najlepiej myjką ciśnieniową. Jest to ważne, ponieważ chcemy pozbyć się substancji szkodliwie działającej na osad czynny, która dostała się do naszych ścieków. Chcemy mieć pewność, że tym razem stworzymy osadowi czynnemu jak najlepsze warunki rozwoju.
Należy pamiętać, by przy restarcie, postępować dokładnie według zaleceń instrukcji uruchomienia, którą jesteśmy w stanie udostępnić użytkownikowi w każdej chwili, o ile nie posiada tej, którą otrzymał przy dostawie.
Bardzo ważnym elementem uruchomienia przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków jest odpowiednie ustawienie zaworów rozdzielacza. Osad czynny rozwija się korzystając z pożywienia, którym są ścieki, oraz tlenu, dostarczanego do oczyszczalni przy pomocy kompresora tłoczącego powietrze na rozdzielacz. Zarówno niedobór, jak i nadwyżka w dawkowaniu tych dwóch elementów może mieć wpływ na kondycję osadu czynnego. Z tego powodu, do każdej oczyszczalni dodajemy dokładną instrukcję i polecamy się do kontaktu w przypadku pytań.