Czym jest biologiczna oczyszczalnia ścieków?

Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków – ta nazwa zawiera w sobie słowo klucz. Słowo, które w istotny sposób określa sposób działania takiej oczyszczalni. Jest to przymiotnik biologiczna. No właśnie, biologiczna, czyli jaka?

Biologiczna – wykorzystująca do działania aktywny osad czynny

No dobrze, wiemy zatem, że taka oczyszczalnia zawiera osad czynny, czyli żywą zawiesinę bakterii tlenowych. Jest to kłaczkowata zawiesina zawierająca mikroorganizmy zdolne do prowadzenia utleniania związków organicznych – nitryfikacja, denitryfikacja. To za ich sprawą ścieki z naszych domów mogą zamienić się w wodę, którą na wiele różnych sposobów, możemy ponownie wprowadzić do środowiska.

Osad czynny – żywe bakterie i pierwotniaki w służbie technologii VH

O ile czystszy i piękniejszy byłby nasz świat, gdybyśmy potrafili na tyle okiełznać przyrodę, by służyła nam w codziennym życiu. W tym jednym zdaniu, zawiera się idea biotechnologii. Jeżeli biotechnologia kojarzy nam się z laboratorium, to dobrze, ponieważ zwykle tam swój początek mają technologie takie jak VH. Nie należy jednak postrzegać jej tylko przez pryzmat tego co widzimy pod mikroskopem. Swoją drogą, polecam poszukać w sieci filmów i zdjęć osadu czynnego powiększonego za pomocą tego urządzenia. Gwarantuję ciekawe doznania.

Wracając do tematu, co byśmy powiedzieli, gdyby ktoś zaproponował nam, że nasze ścieki będą oczyszczane przez mikroorganizmy mieszkające w urządzeniu znajdującym się tuż za naszym oknem. Czy chcielibyśmy skorzystać z takiej szansy, wiedząc, że cały proces zachodzi bez stosowania dodatkowej chemii, jest bezwonny i tańszy niż utrzymanie śmierdzącego szamba?

Osad czynny wykorzystywany w technologii VH daje nam taką możliwość. Sama technologia opiera się na odpowiednim napowietrzaniu ścieków i ich ruchu (cyrkulacji, recyrkulacji) w oczyszczalni. To tutaj kryje się tajemnica bezwonności biologicznej oczyszczalni ścieków. Brzydki zapach jest efektem ubocznym procesów beztlenowych (gnilnych), czyli takich jakie zachodzą na przykład w klasycznym szambie albo osadnikach gnilnych. Napowietrzanie ścieków, tym samym wspieranie rozwoju osadu czynnego jest procesem tlenowym, więc o brzydkich zapachach nie ma tu mowy.

Redukcja zanieczyszczeń w ściekach za pomocą osadu czynnego to najskuteczniejsza technologia oczyszczania ścieków bytowych, która polega na hodowli w napowietrzanych bioreaktorach zespołów mikroorganizmów, których wzrost następuje w warunkach stałego przepływu ścieków. Wraz z upływem czasu mikroorganizmy mogą ze sobą oddziaływać i łączyć się tworząc tzw. kłaczki osadu czynnego. Do mikroorganizmów wchodzących w skład osadu czynnego można zaliczyć głównie bakterie, ale również liczne wolno pływające oraz osiadłe pierwotniaki, nicienie, wrotki. Dla większości z nich bakterie są źródłem pokarmu, przez co stabilizują ich ilość w osadzie czynnym.

Kilka słów podsumowania

Biotechnologia to bardzo ciekawy, rządzący się swoimi prawami dział nauki. Działająca w przydomowych biologicznych oczyszczalniach ścieków Eko House technologia VH, uświadamia nam, że wykorzystanie naturalnych procesów biologicznych w urządzeniach tego typu, pomaga nam dbać o środowisko i ograniczać koszty utylizacji ścieków. Sprawia, że poprawia się komfort naszego życia, jednocześnie zbliżając nas do natury.

Musimy jednak pamiętać, że naturalne procesy biologiczne rządzą się swoimi prawami. Nie musimy tych praw znać, ale warto korzystać ze wskazówek firm, które je zgłębiają, jeżeli chcemy je wykorzystywać do własnych celów. Pozwoli nam to użytkować urządzenia takie jak biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków w sposób bezproblemowy. Daje nam szansę, by w zgodzie z naturą, pozbywać się czegoś, co jest produktem ubocznym naszego funkcjonowania w świecie.

Formularz kontaktowy

Zostaw swój numer, oddzwonimy do Ciebie i pomożemy w wyborze oczyszczalni